Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.02.2017, 18:18

ПО ПОТРЕСОТ КОЈ ГО ПРЕДИЗВИКА ТРАМП СО НАЈАВАТА ЗА ОМЕКНУВАЊЕ НА БАНКАРСКАТА РЕГУЛАТИВА

Народна банка: Прерано е да се плашиме од нова финансиска криза

Не му беа потребни 100 дена од влезот во Белата куќа за да го исплаши светот оти му се заканува нова финансиска криза.

Новиот претседател на САД Доналд Трамп направи потрес со предлогот за помека регулатива на работењето на банките. Реагираше дури и претседателот на Европската централна банка Марио Драги: "Последно што ни треба во овој момент е релаксирање на регулацијата. Идејата за повторување на условите кои важеа пред кризата е нешто што е многу загрижувачко".
Народната банка на Македонија вели дека планот на Трамп за дерегулација е наведен во два акта: извршна наредба за базичните принципи на финансискиот систем и меморандум за повторно разгледување на правилата на поверениците (фидуциарѕ дутѕ руле).
Извршната наредба има цел да ја насочи стратегијата за финансиска регулација во насока на донесување на издржани одлуки и зголемување на можностите за инвестирање од економските субјекти, намалување на одговорноста на даночните обврзници за спасување на банките во иднина, насочување кон проблемите на морален хазард и информациона асиметрија, зголемување на конкурентноста на американските компании, истакнување на американските интереси во преговорите и состаноците за меѓународна финансиска регулатива, зголемување на ефективноста, ефикасноста и соодветноста на регулативата и обновувањето на отчетот пред јавноста на разните тела за финансиска регулација.Извршната наредба му дава насоки на министерот за финансии, во рок од 120 дена, во содејство со раководителите на телата за финансиска регулација првично да извести за тоа колку постојната регулатива е во согласност со принципите содржани во извршната наредба. После овој рок, ќе следат и периодични известувања за истото. Меморандумот за поверениците се однесува на повторно разгледување на правилото, донесено од администрацијата на Обама, кое треба да стапи во сила во април 2017, а се однесува на обврските на инвестиционите советници за пензиони фондови, во нивно својство на повереници на вложувачите.
Народна банка посочува дека актите се од понов датум и неизвесни се нивните ефекти, но несомнено е дека планот на Трамп оди во насока на поедноставување на постојната американска финансиска регулатива, која во годините по светска финансиска криза стана мошне обемна.
"Прерано е да се говори какви импликации би имале политиките на новиот претседател Доналд Трамп (имајќи на ум дека неговата администрација е во фаза на комплетирање). Она што суштествено треба да се нагласи е дека развиените светски економии поминаа долг процес на дополнителна регулација и заздравување од претходната финансиска криза, и со сигурност може да се каже дека состојбата на истите денес е далеку подобра од почетокот на последната криза", ни изјави Народна банка.
(А.С.)


Текстот е прочитан 881 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter