Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.05.2016, 14:18

Биди мој херој - едукативен настан за поголема грижа кон домашните миленици

Под мотото „Биди мој херој“ денеска во паркот „Тоше Проески“, општина Аеродром, се одржа едукативен настан за најмалите со цел поголема одговорност кон домашните миленици.

Настанот го организираше Агенцијата за храна и ветеринарсто (АХВ), а е дел од регионалната кампања на Светската организација за здравствена заштита на животните (ОИЕ) која се спроведува во сите земји од регионот, Србија, Хрватска, Бугарија, Косово, Албанија и Црна Гора.
- Во овој момент настанот се одржува и во останатите републики од поранешна Југославија. Се проследува истата порака до сите граѓани, љубители на домашни миленици, за одговорно сопствеништво, а тоа значи, сите љубители на миленици да се грижат за своите животни, за нивната благосостојба и да не ги напуштаат зашто на тој начин се зголемува бројот особено на кучињата скитници кои потоа можат и да им наштетат на луѓето, изјави Поповски.
На настанот беа присутни најмногу деца од предшколска возраст кои, како што истакна Поповски, се и најголемите љубители на домашни миленичиња.
- Токму на овие деца, уште од мали нозе, можеме да им ја пренесеме пораката, да бидат херои на домашните миленици, да ги сакаат и да се грижат за нив во текот на целиот живот, посочи директорот на АХВ.


Текстот е прочитан 3129 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter