Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.04.2017, 19:26

„За заедничка Македонија“: Спречивме државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува (Фото-галерија)

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, на денешниот 45-ти по ред протест за унитарна Македонија.

-Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема победа, ниту денеска не се избра претседател на ова Собрание, кој не ја отфрлил и не ја осудил Тиранската платформа. И денеска не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни сите вие, изјави Илиевски.

Народот собран пред собранието извикуваше дека е време за избори, бидејќи никој од нив не гласал на изборите за Тиранска платформа, а нивниот повик го искажа и Богдан Илиевски.

-Колку е убаво кога никој не мора ни да каже нешто, за народот сам да каже што сака и што чувствува. По45-ти пат сме тука, пред домот кој ја одразува, или барем треба да ја одразува, односно мора да ја одразува нашата политичка волја. Речиси милион и 200 илјади Македонци на 11 декември излегоа на гласање и ниту еден не гласаше за Тиранска платформа, ниту еден. Затоа сме на улица, затоа што некој после изборите се обиде да ја манипулира народната волја и да подметнува политички платформи создадени во други држави, да ни ја кројат нашата иднина. Дали е замисливо во друга држава нашиот живот да го кројат, дали е замисливо, дали е замисливо дел од Тиранската платформа се ослободувања на луѓе судени или осудени за убиство, да се ослободат по етнички клуч, изјави Илиевски.

Илиевски напомена дека кажале дека овие три дена биле клучни за да се спречи државен удар, дека битката продолжува и дека мора да се слушне гласот на граѓаните на Република Македонија.

-Овие три дена од оваа недела кажавме дека се клучни, ви честитам победивме. Наредната седмица, законодавниот дом, ниту утре, туку во вторник. Оваа победа е една од многуте, не е последна, имаме уште многу пред нас и уште многу ќе ги избориме, бидејќи, вистината, доброто е на наша страна, а доброто секогаш победува, затоа треба да продолжиме, да бидеме будни и да им порачаме немој да помислувате да си играте со овој народ и со сите луѓе кои се се уште дома, го чекаат најважниот момент да излезат на улица. Народот е на барикадите и народот мора да биде слушнат, не Еди Рама, граѓаните на Република Македонија, изјави Илиевски.Текстот е прочитан 1214 пати.
#
Министерот Нухиу најави оставка, бара одговорност и од други функционери во МВР
ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд
За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар
Министорот Тодоров со екипите на брзата помош им помагаше на повредените
Стотина повредени на двете страни, приведени нема
Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ
Нухиу: Навреме беше формиран оперативен штаб, но полицијата не си ја заврши работата
Иванов со апел за смирување на тензиите и лидерска средба кај него
МВР за евакуирањето на пратениците од Собранието

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter