Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:38

НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ СО КАЛИНКИНА, ТРАЈАНОВ И СО НЕШОВСКИ

"Руска бајка" на 1 јануари во МОБ

"Руска бајка" е насловен Новогодишниот концерт на Македонската опера и балет, закажан на 1 јануари во 20 часот.

Руската музика ќе ја пренесат украинскиот сопран Тамара Калинкина, баритонот Борис Трајанов и тенорот Дарко Нешовски, заедно со Балетот и Оркестарот на МОБ.
Режисер на настанот е Трајко Јордановски, а ќе диригира Иван Еминовиќ.
"На програмата се дела од Глинка, Мусоргски, Корсаков, Чајковски, од Шостакович - композитори кои својата инспирација ја црпеле од рускиот фолклор и традиција, чии дела се вбројуваат во најдобрите од руската оперска, балетска и симфониска литература", најавуваат од МОБ. На костимите работи Марија Пупучевска, а кореографијата е на Саша Евтимова.
Билетите се продаваат по 1.200 и по 1.500 денари.


(Б.Н.)
Фото: Д.Перковски


Текстот е прочитан 4601 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter