Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.02.2017, 10:46

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои пет БАФТА награди

Филмот „Ла Ла Ленд“ е прогласен за најдобар филм на годинешното доделување на наградите на Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), коешто се одржа сношти во лондонски Ројал Алберт Хол“.

Музичкиот спектакл беше апсолутен победник на вечерта со вкупно пет награди од 11 номинации. Демиен Шазел ја доби статуетката за најдобар режисер, а Ема Стоун - за најдобра женска главна улога. Филмот победи и во категориите музика и кинематографија.

Наградите БАФТА се британскиот еквивалент на доделувањето на „Оскарите“, кое традиционално следува две седмици подоцна. Филмаџите често ги оценуваат БАФТА наградите како предвесник за тоа кој ќе добие и „Оскарот".

Наградата за најдобра машка главна улога отиде кај Кејси Афлек за филмот „Манчестер покрај море". Критичарите сметаат дека оваа драма конечно му овозможи на глумецот најпосле да излезе од сенката на својот далеку попознат постар брат на Бен Афлек.

БАФТА статуетките за најдобри споредни улоги ги добија британскиот глумец Дев Пател за филмот „Лав", и Афроамериканката Виола Дејвис - за „Оградa".

Филмoт „Jaс, Даниел Блејк" е прогласен за најдобар британски филм. Кен Лоуч (80), режисерот на оваа социјална драма, го искористи својот говор да ја искритикува социјалната политика на британската Влада.

- Најранливите и сиромашни луѓе оваа Влада ги третира безмилосно и брутално, а тоа е срамно, рече Лоуч.

На крајот на свеченоста принцот Вилијам, кој е и претседател на академијата БАФТА, му ја врачи наградата за животно дело на 90-годишниот американски комичар, музичар и текстописец Мел Брукс.


Текстот е прочитан 639 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter