Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 12:26

ЛИНО ЧЕРВАР ПОВЕЌЕ НЕ Е СЕЛЕКТОР НА НАШАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Чао Македонија за Липа моја

Трофејниот стратег ја откачи Македонија со зборовите Хрватска е мојот роден крај, мојата земја....

Сагата со Лино Червар доби своја завршница. Хрватскиот стратег по 10 месеци работа одлучи да го напушти кормилото на македонската ракометна репрезентација за да ја презеде Хрватска.
Иако во неколку претходни наврати Лино потенцираше дека нема намера да си замне од селекторската функција на нашата репрезентација, сепак, преговорите предводени од претседателот на Хрватскиот ракометен сојуз Зоран Гобац вродија со плод.
Дали тоа ќе биде со репрезентацијата на државата во која сум роден, во која имам основано семејно гнездо, во која се изградив, развивав и афирмирав како ракометен тренер и ги постигнав најголемите светски успеси и во која, кога-тогаш морам да се вратам и вечно да останам, или да се одредам за репрезентацијата на една мала, горда држава, мојата втора татковина, која ме дочека и прифати како свој тренер, на кој му даде се што можеше да му се даде? Сепак ја одбрам Хрватска, мојот роден крај, мојата земја , стои во дописот на Червар испратен до РФМ.
По заминувањето на Жељко Бабиќ, ХРС бараше искусен тренер кој ќе може да ги предводи коцкеститее кои идната година ќе бидат организатори на Европското првенство. На домашен терен, предводени од Червар желбата е освојување на златниот медал. Колку е тоа реално, останува да се види.
Откако се одлучи на ваков потег, непознато е дали Лино ќе остане до крајот на сезоната тренер на Металург, или пак, ќе се одлучи да замине во наредните денови.
Од ракометната федерација на Македонија потенцираа дека во најскоро време ќе ги мобилизираат ресурсите и во ракмите на Федерацијата ќе формираат тело за селекција на потенцијалните кандидати за испразнетото место на позицијата селектор.


Текстот е прочитан 1272 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter