Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.10.2016, 14:22

Твинго ГТ, доказ дека добрите работи доаѓаат во мали пакувања

Вкупно 110 KS извлечени од 0,9-литарскиот трицилиндричен бензински мотор со турбополнач звучи многу, посебно кога ќе се земе предвид дека малиот Twingo GT е полесен од 1.000 килограми.

Твинговиот 0,9 литарски TCe мотор е сместен назад и неговата сила се пренесува на задните тркала преку мануелен менувач кој специјално е подесен за овој модел. Малиот мотор испорачува 110 KS и 170 Nm обртен момент, поради што градскиот GT е многу интересен за возење и уживање без големи трошоци.
Рено наскоро треба да ги открие сите детали за перформансите, но вети најдобар мотор во класата и забрзување од 0 до 100 км на час за помалку од 10 секунди. Познато е дека за забрзување од 80 до 120 км на час, потребни се помалку од 9 секунди, а максималната брзина веројатно изнесува 165 км на час.Освен силниот мотор, Твинго ГТ изгледа поагресивно и е обоен во нова портокалова боја ексклузивно за овој модел, кој е достапен и во црна, бела и сива боја.
Дел од Твинго ГТ пакетот се и 17-инчните наплатки од легура, а инжинерите на Рено го рекалибрираа ESP и го подесија овесот и воланот за автомобилот да биде по подвижен и по агилен.
Во внатрешноста има спортски волан, алуминиумски папучи, метална рачка на менувачот, како и рено Спорт ознаки на праговите.
Цената на ГТ верзијата се уште не се знае. Во текот на зимата во продажба ќе се најде сестринскиот модел Smart ForFour, кој го тунираше Brabus.


Текстот е прочитан 3420 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter