Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.02.2017, 14:18

СРЕДБА НА КОНЗУЛКАТА ВО МЕЛБУРН, АВСТРАЛИЈА, БЕТИ КОРУНОВСКА СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ПАРЛАМЕНТОТ НА ВИКТОРИЈА

Охридски бисер и филигран за сопругата на Брус Аткинсон

Генералниот конзул на Република Македонија во Мелбурн, Бети Коруновска се сретна со претседателот на парламентот на Викторија, Брус Аткинсон и на неговата сопруга Либи Аткинсон и подари уникатно изработен накит од познатиот охридски бисер со филигран, изработен од семејството Филеви од Охрид.

Повод за оваа средба бил да се зајакне пријателството меги двете Републики, бидејки претседателот Аткинсон е добар познавач на состојбите во РМ и Европа, местото кое Македонија го заслужува во меѓународни рамки, ставајќи постојано до знаење дека се вложува со сите сили, во отстранување на неправдата на федералната владина политика на Австралија кон признавање на уставното име на Република Македонија, ословувајќи ја во сите прилики со Македонија. Освен тоа ова било и одлична можност за афирмација на Македонското автентично културно наследство пред Австралија, како и збогатување на веќе пријателските односи меѓу двете земји.
Конзулката на средба сп Аткинсон била со претседателот на Охридското социјално друштво "Св.Наум Охридски", Васко Ангеловски и неговата сопруга, Лидија Ангеловска, кои живеат во Мелбурн, но се по потекло од Охрид. (В.М.)


Текстот е прочитан 1566 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter