Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.04.2017, 08:47

ИЗЛОГ

Алергии

Пишува Лејла САБИТ - Кивате... Ви тече нос...

Кивате.
Ви тече нос.
Ви солзат очи.
Ве боли глава.
Се чешате.
Се исипувате.
Ви лазат морници.
Ве фаќа треска.
Се криете во сенка.
Пиете лекови.
Живеете во Македонија.
Не сте болни туку сте алергични.
На затворени простории и на ВИП настани.
На сонце, на досадни, напорни и тврдоглави луѓе, на брза храна, загадена природа, на домашни и јавни миленици.
На политика, на криза, на лаги и лажни ветувања.
На улици и автопатишта полни со дупки, на расфрлано ѓубре, згазени кучиња и на смрдливи тоалети.
На некултура околу нас, во институции, на ТВ и во медиуми.
На кич и фалсификат во модата, уметноста и во архитектурата.
На етикетирање, на мајтапење, на сеир и злобни озборувања.
На немоќ, надмоќ, малограѓанштина, на завист и љубомора.
На ѓубре од устите, пред домовите и пред фирмите.
На еколошка, духовна и на орална нечистотија.
Ако не помогне терапија, бидете под режим.
Само така ќе се излечите во Македонија.
Алергии, и сe можно!

l.sabit@vest.com.mk


Текстот е прочитан 846 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter