Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 14:17

Запленети 27.700 фалсификувани евра на Табановце

На граничниот премин Табановце е спречен обид за изнесување од државата на 27.700 фалсификувани евра.

Царинската управа денеска соопшти дека случајот е откриен вчера околу 7 часот наутро.

Парите се пронајдени во патничко возило со српски регистарски таблички. Биле сокриени во наслонот меѓу предните седишта, во врзано снопче со ластик замотани во бела хартија.

- Царинските службеници забележале дека има 39 банкноти во апоени од по 100 ЕУР со ист сериски број, понатаму увиделе и дека 39 банкноти во апоени од по 200 ЕУР имаат ист сериски број, како и дека 32 парчиња во апоени од по 500 ЕУР исто така имаат ист сериски број. При преглед со УВ лампа констатирано било дека девизите се со лош квалитет и се фалсификувани, информира Царинската управа.

Од спроведената предистражна постапка, собрани се докази кои укажуваат дека лицето само ги фалсификувало парите. Против него е поднесена кривична пријава за фалсификување пари и тој е лишен од слобода. Предаден е на судија за претходна постапка во Основниот суд во Куманово кој му одреди мерка претпазливост - привремено одземање на патна исправа со обврска да се јавува во судот два пати неделно.


Текстот е прочитан 1138 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter