Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.03.2017, 12:39

НБА

Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување

Плејмејкерот на Оклахома сити тандер, Расел Вестбрук, го забележа 35. трипл-дабл оваа сезона и притоа му донесе убедлив триумф на тимот над Филаделфија, на домашен терен, со 122:97.

Ол-стар плејмејкерот оствари 18 поени, 14 асистенции и 11 скока и притоа ги погоди сите шест шута од поле, како и шесте слободни фрлања.
Тој стана првиот кошаркар во историјата на НБА кој успеал да стигне до трипл-дабл ефект без промашување.
На 11 натпревари до крајот на основниот дел на сезоната во НБА-лигата, Вестбрук се доближи на шест трипл-дабл постигнувања до легендарниот Оскар Робертсон, кој засега е рекордер во оваа статистичка категорија со 41.Со триумфот над Индијана на домашен терен од 109:100, кошаркарите на Бостон селтикс се сè поблиску до првото место на Истокот, особено по поразот на шампионот Кливленд на гостувањето кај Денвер. Двата тима имаат идентичен број победи - 46, а Бостон има два пораза повеќе од два натпревара повеќе одиграно.
Денвер го порази Кливленд пред своите гледачи со 126:113.
РЕЗУЛТАТИ: Орландо-Шарлот 102:109, Бостон-Индијана 109:100, Чикаго-Детроит 117:95, Оклахома сити-Филаделфија 122:97, Вашингтон-Атланта 104:100, Денвер-Кливленд 126:113, Сакраменто-Милвоки 98:116, Јута-Њујорк 108:101.


Текстот е прочитан 409 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter