Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.04.2017, 09:51

СДСМ: Мнозинството ќе влезе поодлучно во изборот на нова влада

СДСМ најавува дека мнозинството во Парламентот ќе влезе поодлучно во реализација на изборот на нов претседател на Собранието и нова реформска влада и, како што велат, во обврската да обезбедат добро за сите, во економијата, општеството, во унитарна Македонија.

- Ќе има промени и нова реформска влада. Тоа многу брзо ќе се случи согласно Деловникот, Уставот и законите во Република Македонија, која е парламентарна демократија. Постои парламемтарно мнозинство од 67 пратеници и тие имаат право и должност да ги изберат новиот собраниски претседател и новата влада, вели СДСМ во пишано соопштение до медиумите.

Парламентарното мнозинство, се додава во соопштението од СДСМ, е избрано од 700.000 граѓани на кредибилни избори.

- Тоа е претставник на народот, а не Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, кои се веќе опозиција. Затоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се должни да обезбедат здрав разум и продолжување на демократските процеси, наместо да го бранат насилството на Груевски кое му треба за заштина на криминалите и од одговорност. Нема договор со криминалци и нема амнестија, како што сака да ги постави работите Груевски, се потенцира во соопштението и се посочува дека тој не е фактор, туку мнозинството граѓани.


Текстот е прочитан 1197 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter