Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.12.2016, 14:42

"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година

Германскиот производител планира до крајот на оваа деценија секој од неговите модели да добие барем една верзија со некој вид на електричен погон.

Во практика тоа значи дека сите модели ќе имаат или потполно електрична или плаг-ин варијанта.
"БМВ" сериозно влезе во светот на колите на електричен погон кога лансираше потполно нова серија "и" која се состои од електичен "и3" и спортски плаг-ин хибрид "и8".
Широкиот фронт на електрификација ќе ја опфати гаамата на конвенционални возила почнувајќи од класичните лимузини "серија 3, 5 и 7" па до кросовер/СУВ моделите "Икс". Во моментов во понудата има плаг-ин хибриди во "серија 3" (330е) и моделот "Икс 5" (иксдрајв 40е), како и хибридниот "бмв 225икс-е актив".
Поради самата природа на електромоторите кои овозможуваат перформанси и забрзување, автомобилите на струја ќе ги задржат спортските карактеристики.


Текстот е прочитан 3587 пати.
#
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!
"Опел" со "мока икс" ќе привлекува млади купувачи
Твинго ГТ, доказ дека добрите работи доаѓаат во мали пакувања
Киа со освежен соул доаѓа во Европа

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter