Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

31.01.2017, 15:41

ВМРО-ДПМНЕ: ЕК да го појасни барањето за формирање „што е можно поширока влада“

ВМРО-ДПМНЕ денеска побара од Европската комисија да појасни на основа на кој дел од Уставот на Република Македонија ЕУ очекува претседателот на државата Ѓорге Иванов да определи лидер за формирање на, како што наведуваат, „што е можно поширока влада“.

- Македонија нема време за чекање, но портпаролката на Европската Унија Маја Коцијанчич треба да објасни на основа на кој дел од Уставот на Р. Македонија ЕУ очекува претседателот Иванов да определи лидер за формирање на „што е можно поширока влада“, како што вчера ЕУ објави преку Коцијанчич. За да нема недоразбирање и дилеми кај македонската јавност пожелно е одговорот на ЕУ, исто така, да биде јавен, се наведува во соопштението од партијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ, секоја држава, особено источно европските земји, има потреба од континуирани реформи преку промени на законите, за кои понекогаш е потребно и поголемо мнозинство како што е двотретинското кое во Македонија е неопходно за промена на некои закони.

- Сепак, земјите ретко составуваат влади со двотретинско мнозинство. Дури и во таква ситуација некои од нив понекогаш преку разговори и дебата со опозицијата во Парламентот успеваат заеднички да изгласаат закони за чие прифаќање треба поголемо мнозинство во Парламентот отколку тоа што го има владејачката коалиција. Такви случаи имаше многупати и во Македонија, кога владејачката гарнитура успеваше за некои реформски закони да обезбеди поддршка во Парламентот од опозицијата, што говори дека и без двотретинско мнозинство може да се прават реформи. Оттука, би сакале да прашаме дали ЕУ има воспоставена пракса при секое формирање на влада во земјите членки на ЕУ и кандидатите за членство, јавно да повикува на создавање на „што е можно поширока влада“, или тоа е само исклучок за Македонија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Текстот е прочитан 1261 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter