Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.03.2017, 12:52

„GoBankingRates“: Македонија во Топ 10 листата на земји најевтини за живот

Реномираниот „GoBankingRates" направи истражување во кои земји во светот се најевтини за живот и според резултатите Македонија е во ТОП 10 земји најевтини за живеење.

При истражувањето се земени параметрите просечна плата, кирија, сметки, цена на намирници, ресторани и превоз.

Македонија е во топ 10 и е оценета како евтина земја. 

Топ 50 земјите се поредени од најскапите до најевтините.

Од 50 до 41 место се наоѓаат Белорусија, Перу, Литванија, Хрватска, Мароко, Португалија, Египет, Ерменија и Филипини.

Од 40 до 31 место се: Бангладеш, Русија, Унгарија, Сирија, Словенија, Германија, Тунис, Шпанија, Естонија и Турција.

Од 30 до 21 место се позиционирани Бразил, Грузија, Непал, Албанија, Црна Гора, Алжир, Украина, Азарбејџан, Мексико и Романија.

Од 20 до 11 место се Бугарија, Грција, Србија, Малезија, Чиле, Молдавија, Пакистан, Колумбија, Полска и БиХ.

Во 10 најевтини земји се: Македонија, Чешка, Парагвај, Оман, Замбија, Казахстан, и Саудиска Арабија.

Втора е Индија, а прва најевтина е Јужно африканската република.


Текстот е прочитан 736 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter