Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.12.2016, 13:35

УСПЕШНО ГОСТУВАЊЕ НА МОБ ВО РОТЕРДАМ СО МОДЕРНИОТ БАЛЕТ НА КИРОВ

Холанѓаните уживаа на "14 часа"

Холандската публика, со стоечки овации ја поздрави екипата на модерниот балет "14 часа", која во саботата гостуваше во театарот "Ро" во Ротердам, Холандија.

Една од омилените балетски претстави на Македонската опера и балет, како во Скопје така и во Ротердам се играше во полн салон, а публиката задоволно коментираше дека уживала, се дел од коментарите кои ни ги раскажаа од МОБ.
Балетот е работен по идеја и кореографија на Игор Киров, а режијата и либретото се на Наташа Поплавска.Во групата од танчарски двојки изведувачи на приказната се примабалерината Александра Мијалкова, првенците Васил Чичијашвили (Грузија) и Бобан Ковачевски, Наташа Јосифовска, Игор Веланоски, Јан Кисилев, Дафина Данилоска, Саша Евтимова, Билјана Басмаџиева, Агим Бафтии, Мирослав Митрашиновиќ и Светлин Стојанов (Бугарија).
Костимите се на Александар Ношпал, а балетот е поставен на музика на Кирил Џајковски.
Пред претставата , во лобито на театарот имало изложба од проектот "Волшебна Македонија", како и винска дегустација, за да се запознаат гостите со македонскиот туризам.
(К.Р.)


Билети за "Клеопатра" има само за 31 јануари

Распродадени се билетите и за четвртата изведба на балетскиот спектакл "Клеопатра", утре во 20 часот во Македонската опера и балет.
Следната изведба е во 2017 година, на 31 јануари, а билетите, по цена од 800, 1 000 и од 1.200 денари, веќе се во продажба.
Премиерата на "Клеопатра", со кој примабалерината Александра Мијалкова одбележува 25 години уметничка кариера, беше на 19 ноември.


Текстот е прочитан 1228 пати.
#
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Замина голем човек, пријател и музичар
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Игра францускиот филм сниман на обиколницата

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter