Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.04.2017, 18:58

Илиевски: Граѓаните ќе ја одберат својата иднина на нови избори

Во Македонија ќе работи влада со програма создадена тука и програма за која гласале граѓаните на избори. Доколку некој сака после избори да наметне друга програма создадена во друга држава, која води кон поделба на државата, имаме една работа да му порачаме „Ќе има нови избори каде што граѓаните ќе ја одберат својата иднина“.

Ова на денешниот протестен марш  на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје го порача Богдан Илиевски, член на иницијативата.

Тој вели досегашните протести на иницијативата носат резултати.

-Нашата борба има свои победи, има свои резултати. Нашето излегување на улица значи дека се уште нема Тиранска влада, колку и тоа некој да инсистира, истакна Илиевски.

Потенцира дека најмалку што ќе дозволат е некој да го промени државното знаме со програма создадена во туѓа држава, која има за цел да и нанесе зло на Македонија.

-Тоа е знамето под кое кошаркарите гинеа во Литванија и ги пречекавме како да го освоиле турнирот, бидејќи тоа го заслужија. Тоа е знамето под кое и Тоше Проески и Калиопи пееја на Евровизија. Тоа е знамето кое го носите на вашите свадби, крштевки и други веселби. Тоа е знамето кое го истакнуваме за сите празници, за сите прослави и за тоа знаме не дебатираме. Нема отворање на дебата за промена на тоа знаме. Ние не можеме тоа знаме да го избришеме од нашите фотографии, не можеме и не сакаме да го избришеме од нашите срца и од нашите спомени. Најмалку што ќе дозволиме е некој да го промени со програма создадена во туѓа држава, која што има за цел да и нанесе зло на Македонија, вели Илиевски, додавајќи дека не само што нема да се разговара за промена на знамето, истото важи и за химната, државниот грб, но и името на Република Македонија.


Текстот е прочитан 419 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter