Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.04.2017, 08:48

ХАРИЗМАТИЧНИ ЛУЃЕ, ОД ВРАТА НА ВРАТА, ПРОПОВЕДААТ РЕЛИГИЈА И ВРБУВААТ МЛАДИ ЛИЦА

Сектите во Македонија мистерија која треба да се открие

Секојдневно, непознати луѓе, од врата на врата, на улица, на јавни места делат брошури и книги со религиозна содржина и проповедаат своја религија. Обично тоа го прават во сиромашни средини каде што, покрај религиозното учење, нудат и финансиска помош, која е најголемата мамка да врбуваат и да придобијат нови членови за нивното религиозно учење.

Од друга страна, пак, во изминативе неколку години во државава се случија неколку самоубиства, кои и ден-денес се покриени со превезот на мистерија бидејќи, иако помина долго време, не се дозна зошто тие млади луѓе посегнале по своите животи. Смртта не им даде спокој и сон ниту на најблиските ниту, пак, на јавноста. Сите се прашуваа што е тоа што ги наведе децата да посегнат по нивните млади животи...

П. А. Лазарова

За целиот текст кликнете тука.


Текстот е прочитан 4944 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter