Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.02.2017, 12:22

НА ТУРНИРОТ ВО САО ПАУЛО

Кучиња ќе собираат тениски топчиња

Кучиња ќе собираат топчиња на тенискиот турнир во Сао Пауло, Бразил, кој започна вчера, заменувајќи ги децата, кои вообичаено ја извршуваат таа задача на мечевите.

Синди, Нанда, Претиња, Мија, Арлет и Овеира се кученца што имале тежок живот, а сега ќе бидат во центарот на вниманието, тие ќе бидат вистински ѕвезди.
Станува збор за кучиња што се спасени од улица, а се специјално дресирани за собирање топчиња. Тие имаат и униформи, односно потници на шепите и марама околу вратот.
Оваа акција започна минатата година, кога, исто така, кучиња им ги носеа топчињата на играчите. Организаторите оваа година одлучија да ја продолжат таа пракса, и се најавени шест нови носачи на топки.


Текстот е прочитан 553 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter