Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

31.03.2017, 13:14

СЛАВИЦА ЦАЦИ ПАКОВСКА

Истакнатите очи со јако црвило треба да се избегнуваат

Матурската шминка не би ја поделила на нежна и на јака шминка.

Тоа, сепак, зависи од карактерот и од претходно зацртаниот изглед што сака да го постигне матурантката. Но премногу истакнатите очи со јако црвило треба да се избегнуваат. Мачкестиот изглед со вештачки трепки повеќе не е во мода, па за оние што ја сакаат јаката шминка, подобро би било да го изберат изгледот "задимени очи", кој е доста поинтересен доколку се нанесе со графитно сиви или со темнокафени сенки отколку со црна сенка. Подлогата на самата шминка е најважна, доколку зборуваме за долготрајност, со оглед на тоа дека шминката треба да трае повеќе часа и постојано да изгледа свежо. Сè на сè, шминката треба да го надополни комплетниот изглед на матурантките. Тоа значи дека стилот на шминката треба да одговара на облеката и на фризурата, кои се претходно одбрани. Но најважното нешто е да не се експериментира премногу со изгледот, туку шминката да одговара на самата личност и, секако, на возраста. Запомнете, шминката секако дека ќе ве разубави, но во некои случаи може да ве огруби или да направи да изгледате постаро од тоа што сте.


Текстот е прочитан 585 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter