Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.02.2017, 17:57

ИЗЛОГ

Вино

Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно...

Скапо, евтино или наливно.
Црвено, бело, шприцер или бамбус.
Го пиете за радост, од очај, кога славите или кога тагувате.
Со познати, со непознати, намерно, случајно или спонтано.
Дома, на гости, во скап ресторан, во биртија, во винарница или на воздух.
Во тоалета и костум или во фармерки и јакна.
Виното зближува или разделува.
Ве прави пријатели или непријатели.
Ве опива или ви го продолжува животот.
Во еден момент избирате дали ќе бидете пијани или стари.
Дама и господин, или пијаници и лузери.
Не секој се разбира во добро вино ниту избира право друштво и вистинско место.
Ама дружењето со вино ви го прави животот поубав, се смеете на анегдоти, се навраќате во минатото, размислувате за сегашноста и не мислите на иднината.
Со виното се ужива моментот, сега и тука.
Не е битно дали утре ќе се разбудите мамурни или ќе сфатите дека не сте вљубени.
Животот е бесконечна здравица, а љубовен е секој ден.
Денес. Четврток.
Вистина е дека виното годи, баш како и вистината.
На здравје, Соња, и сите мои пријатели!

l.ѕаbit@vest.соm.mk


Текстот е прочитан 973 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter