Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.07.2016, 13:27

Новиот седан "БМВ Серија 1" засега само за кинескиот пазар

Германскиот производител "БМВ" соопшти дека наскоро во Кина ќе почне со производство на моделот "Серија 1 Седан", нагласувајќи дека станува збор за модел наменет исклучиво за купувачите во таа земја.

Новата компактна лимузија е дизајнирана на концептот "БМВ Компакт Седан", чија премиера беше на саемот на автомобили во кинескиот град Гуанџу, во ноември 2015 година.
"БМВ Серија 1 Седан" на кинескиот пазар треба да се соочи со премиум моделите "Мерцедес КЛА" и "Ауди А3". Автомобилот ќе се изработува во погоните на компанијата "БМЊ Бриллианце Аутомативе", а претставува заедничка инвестиција на Баварците и Кинезите.
"БМВ" засега објави само еден рендер за новата компактна лимузина, а ни ги сокри податоците за техничките детали на возилото.
Се очекува "БМВ Серија 1 Седан" да биде поставен на механичката платорма УКЛ со преден погон (истата што ја користи "БМВ Серија 2 Актив Туриер), а на располагање е на палетата од турбо мотори со три и четири цилиндри. Производителот најави и дека автомобилот ќе биде опремен со најновата КонектДрајв технологија, што треба да придонесе овој модел да претставува "атрактивната опција во премиум компакт сегментот".
Останува да се види дали "БМВ" ќе го промени мислењето и овој модел дополниелно ќе го понуди и во Европа.


Текстот е прочитан 2718 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter