Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.03.2017, 13:40

Кривична пријава за скопјанец за „насилство“ врз новинари

Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против М.К.(37) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“.

Како што соопшти денеска МВР, пријавениот на 27-ми минатиот месец, заедно со уште едно засега непознато лице во централното градско подрачје со употреба на физичка сила извршиле кривично дело „насилство“ во кое со телесни повреди се здобиле двајца новинари од електронскиот медиум „А1-ОН“.

Кривичното дело се случило околу 18:45 часот на улица „Македонија“, пред „Порта Македонија“, по завршување на протестниот марш на група граѓани под името „За заедничка Македонија“, кој новинарите медиумски го покривале.

Во моментот кога од Собранието на Република Македонија оштетените тргнале кон нивната редакција која се наоѓа во близина на плоштадот „Македонија“, пред „Порта Македонија“ забележале повеќе лица како од „Порта Македонија“ фрлаат ливчиња/флаери кои биле во форма на банкноти и на нив имало текст на македонски и на албански јазик, по што одлучиле да го документираат настанот.

Кога почнале да снимаат им пришол М.К. со уште едно непознато машко лице и од нив побарале да се легитимираат, на што оштетените одбиле, притоа кажувајќи им дека немаат потреба да им се легитимираат бидејќи тие не се службени лица. Незадоволен од реакцијата на новинарите, пријавениот прво физички го нападнал А.Т. удирајќи го со боксови и клоци во пределот на главата и телото, а В.Ж. бидејки бил наведнат и ги снимал ливчињата-банкноти добил удар во задниот дел од главата, по што паднал на земја и добил уште еден удар во предел на вратот со нога, по што паднал во бессознание. А.Т. во тој момент повикал помош и пришле униформирани полициски службеници кои веднаш почнале да го бркаат пријавениот и другото непознато лице, кои се дале во бегство кон Градскиот трговски центар.

Непосредно по настанот пристигнала екипа на итна медицинска помош со чие возило оштетените се пренесени во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ за укажување лекарска помош, од каде со констатирани телесни повреди и по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување.

При преземање мерки и активности од Единицата за насилен криминал обезбедена е информација дека можен извршител на кривичното дело, односно едно од лицата кои го извршило кривичното дело е лицето М.К. По извршениот преглед на видео материјалот од безбедносните камери на ГТЦ и извршената споредба со предходно објавена слика на интернет порталот „www.sdk.mk“, со фотографија од евиденциите на МВР потврдено е дека се работи М.К. од Скопје, познат сторител на имотни деликти и нарушител на јавниот ред и мир.


Текстот е прочитан 687 пати.
#
Нека ми го вратат детето тие што ги штитат кучињата скитници
Куче искаса четиригодишно дете
Газда и вработен со ножици расчистувале долгови
Полицијата трага по напаѓачот на возачот на турскиот амбасадор во Македонија
Претепани тројца скопјани
Инцидент во Куманово по протестниот марш
"ДИВО НАСЕЉЕ": Обвинет не го признава Обвинителството
Кривични пријави за четири лица што фрлија Молотови коктели врз Музејот на Албанската азбука во Битола
На 20-годишник од гостиварско Ѓурѓевиште под кревет полицијата му пронашла три пиштоли
Царината откри измами и заплени девизи, фалсификати ...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter