Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:43

ТРАДИЦИОНАЛНА ПРОСЛАВА ВО ДЕБАР МААЛО

Дебармаалци со оро ја почнаа новата година

Дебармаалци, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа оро низ новата Боемска улица

Првиот ден во новата година дебармаалци, традиционално, го одбележаа со Дебармаалските средби. Тие, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа оро низ новата Боемска улица.
Нов кум годинава е Драгче Трпковски, кој им посака здравје, среќа и успех на дебармаалци и им се заблагодари што токму него годинава му го предале чинот да биде нов кум.
"Ми претставува особена чест што токму мене Дебармаалскиот одбор ми даде таква чест да бидам кум", изјави новиот кум Драгче Трпковски.
Стариот кум Дејан Трпковски, пак, истакна дека минатата година му била успешна и исто таква му посака и на новиот кум, порачувајќи дека традицијата мора да продолжи."Му посакувам на Драгче-Дац оваа година да му биде двојно, тројно, четирикратно, десеткратно поуспешна. Следнава година ќе се формира здружение на граѓани за прослава на Дебар Маало, во кое ќе бидат вклучени сите стари кумови", изјави стариот кум Дејан Трпковски.
Пречекот на дебармаалската Нова година е стара традиција, која трае повеќе од 90 години. Првата ваква средба била организирана во 1928 година.


Текстот е прочитан 681 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter