Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:43

ТРАДИЦИОНАЛНА ПРОСЛАВА ВО ДЕБАР МААЛО

Дебармаалци со оро ја почнаа новата година

Дебармаалци, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа оро низ новата Боемска улица

Првиот ден во новата година дебармаалци, традиционално, го одбележаа со Дебармаалските средби. Тие, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа оро низ новата Боемска улица.
Нов кум годинава е Драгче Трпковски, кој им посака здравје, среќа и успех на дебармаалци и им се заблагодари што токму него годинава му го предале чинот да биде нов кум.
"Ми претставува особена чест што токму мене Дебармаалскиот одбор ми даде таква чест да бидам кум", изјави новиот кум Драгче Трпковски.
Стариот кум Дејан Трпковски, пак, истакна дека минатата година му била успешна и исто таква му посака и на новиот кум, порачувајќи дека традицијата мора да продолжи."Му посакувам на Драгче-Дац оваа година да му биде двојно, тројно, четирикратно, десеткратно поуспешна. Следнава година ќе се формира здружение на граѓани за прослава на Дебар Маало, во кое ќе бидат вклучени сите стари кумови", изјави стариот кум Дејан Трпковски.
Пречекот на дебармаалската Нова година е стара традиција, која трае повеќе од 90 години. Првата ваква средба била организирана во 1928 година.


Текстот е прочитан 365 пати.
#
Триесет кандидати се обучуваат за професионални пожарникари
Простор за 250 деца во градинката "Штркче"
Ќе се обновува Старата учителска школа
Прифатилиштето ќе се проширува со парите за новогодишната прослава
Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици
Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки
Скопје се чисти од новиот снег
Да се внимава на внатрешните инсталации
Скопјани се собраа во Мичурин за Василица
Без парно, на помош ќебиња и греалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter