Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.03.2017, 18:48

Лино Червар со поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

И селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Лино Червар изрази поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Тој во изјава за Курир вели дека колку и да е мала држава Македонија, по прашањето на гордоста, достоинството и државноста мораме да бидеме на ниво на земјите од Европската унија.

-Македонија е мала држава и мора да се држи до заедништвото на сите нејзини граѓани. Единствено самостојноста е оружје за опстанок во овој глобален свет. Разединетоста и поларизацијата на граѓаните на Македонија е закана за опстанокот на државата. Ние сме должни да се избориме за слобода поради идинината на нашите деца. Ма колку и да е мала државата, по прашањето на гордоста, достоинството и државноста ние мораме да бидеме на ниво на земјите од Европската унија, вели Лино Червар за Курир.

Лино Червар во 2012 година стана македонски државјанин, тој како заслуга за големиот придонес во спортот во земјава доби македонски пасош.


Текстот е прочитан 1001 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter