Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.12.2016, 13:30

ПРОЕКТ НА УСАИД ЗА ЗДРАВИ ЧИТАЧКИ НАВИКИ

Сподели фотографија, добиј сликовница

На Фејсбук во тек е кампања за здрави читачки навики, чија цел е да ги поттикне родителите и останатите членови од семејството на најмладите деца и ученици, јавно да споделуваат фотографии од тоа како читаат сликовници и книги со своите деца во домот.

Кампањата ја организира проектот на УСАИД "Со читање до лидерство", а секој што ќе сподели фотографија, ќе добие сликовница на подарок.
Кампањата за здрави читачки навики се одвива на официјалните Фејсбук страници на УСАИД Македонија и фондацијата "Чекор по чекор", во периодот од 1 до 25 декември 2016 год. Доктор Читко, маскотата и херојот на кампањата, секојдневно споделува совети, идеи и ресурси за да ги поттикне родителите да читаат по 20 минути на ден со своите деца.
Проектот го спроведува фондацијата за образовни и културни иницијативи "Чекор по чекор", со цел да се проценат и подобрат јазичните и математичките вештини на учениците од почетните одделенија, да се унапредат педагошките вештини на наставниците и да се подигне свеста на целокупната јавност за важноста од овие почетни вештини неопходни за развој и успех на најмладите ученици.Во рамки на проектот, како што информираат од фондацијата "Чекор по чекор", првпат во државата се адаптирани меѓународни алатки за процена на почетната јазична и математичка писменост. Проектот подготви и Библиотека на тркала, која ќе ги посетува училиштата и електронска библиотека со аудио-дигитални сликовници и активности достапни за целата јавност. Во 2015 година проектот отпечати и дистрибуира повеќе од 120.000 сликовници до сите основни училишта и јавни библиотеки во Македонија. Проектот на УСАИД "Со читање до лидерство" ќе се спроведува до ноември 2017 година.


Текстот е прочитан 492 пати.
#
Триесет кандидати се обучуваат за професионални пожарникари
Простор за 250 деца во градинката "Штркче"
Ќе се обновува Старата учителска школа
Прифатилиштето ќе се проширува со парите за новогодишната прослава
Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици
Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки
Скопје се чисти од новиот снег
Да се внимава на внатрешните инсталации
Скопјани се собраа во Мичурин за Василица
Без парно, на помош ќебиња и греалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter