Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Скопје
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Градските советници изгласаа одлука на овие линии, покрај приватниците, да возат и автобуси на ЈСП,...
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Зоолошката е во преговори да најде друштво за морскиот лав Кан, братчето на Аби, кој остана сам...
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Се прават пресметки за тоа колку ќе чини уривањето, а кога ќе бидат готови Општината ќе побара асис...
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Вработен од "Паркинзи Општина Центар" постојано ќе има на улицата за да ги казни оние кои ќе паркир...
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
За 2017 година, општините, Град Скопје и јавното претпријатие "Комунална хигиена" најавија поставув...
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Кога "Балкан енерџи" ќе заврши, 14-те дрвја треба да бидат вратени на улицата "Народен фронт", а ко...
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само
Во замена за два белоглави орли, во летото 2015 година Скопската зоолошка градина ги доби тогаш пет...
Во Карпош нема да има зонско паркирање
ЈП "Градски паркинг" планира годинава да отвори зонски паркиралишта во "Лептокарија" во Карпош 3, к...
26,8 милиони денари за прскање против комарци
Првото прскање против комарци се планира во април...
Бесплатен јавен превоз во Скопје до намалување на аерозагадувањето
Градот Скопје од 7. февруари воведува бесплатен јавен превоз во сите автобуси на ЈСП Скопје и кај п...
"Водовод" ќе менува 15 километри азбестни цевки
Јавното претпријатие "Водовод и канализација" годинава ќе направи замена на старите азбестно-цемент...
Младински локален активизам во Аеродром
20 млади жители на Општина Аеродром ќе добијат шанса да го подобрат своето секојдневие преку директ...
Скопје и Карпош заеднички ќе го заштитуваат Скупи
За еден милион денари Општината и Градот треба да реализираат проекти за истражување, заштита, конз...
Скопје ќе добие три нови училишта
Министерството за образование и наука започна тендерска постапка за избор на најповолен понудувач з...
Возење со францускиот лифт на Крстот напролет
За да биде пуштен во употреба лифтот, од ЈСП велат дека им останале за довршување ситни работи окол...
Ќе продолжи сечата на тополи и суви дрвја
Сечата на тополите и сувите дрвја во Градскиот парк 2 од минатата недела е согласно Програмата за о...
Новогодишни украси меѓу мразулците и снегот
Раскитувањето зависи од временските услови, велат од Градот и најавуваат дека ќе почне кога ќе попу...
Продолжува расчистувањето на снегот
Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од ...
ЈСП пак ќе вози на 9 и 19
На линиите 9 и 19 повторно ќе возат и автобуси на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП). Со...
Годинава нови 1.500 паркинг-места
Од 1.500 нови паркинг-места, 452 се во Дебар Маало...
Бездомниците засолнети од студот
Петмина бездомници моментално престојуваат во пунктот за згрижување, кој го отворија ЈП "Паркинзи н...
Градот сработи капитални проекти во сите 10 општини
Градоначалникот Коце Трајановски ја оцени како успешна 2016 за Градот Скопје, потенцирајќи дека со ...
Простор за 250 деца во градинката "Штркче"
Општина Аеродром доби новата детска градинка "Штркче"...
Триесет кандидати се обучуваат за професионални пожарникари
Од Бригадата за противпожарна заштита на Скопје велат дека со нетрпение ги чекаат новите колеги, от...
Прифатилиштето ќе се проширува со парите за новогодишната прослава
"Имаме нов проект од Црвен крст за проширување на капацитетот за сместување на бездомни лица, однос...
Ќе се обновува Старата учителска школа
Владината служба за општи и заеднички работи го избра идејното архитектонско решение за изградба на...
Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки
Општина Аеродром на тендер бара фирма која ќе го изгради системот за наводнување на паркот Нирнберг...
Скопје се чисти од новиот снег
Новите снежни врнежи во Скопје одново им донесоа работа на зимските служби. Екипите на Град Скопје,...
Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици
Општина Гази Баба годинава ќе продолжи со санација на поплавените подрачја, ќе асфалтира улици, ќе ...
Скопјани се собраа во Мичурин за Василица
Скопјани во петокот традиционално се собраа на традиционалната Мичуринска средба, која годинава се ...
Да се внимава на внатрешните инсталации
Испораката на топлинска енергија преку централниот систем се одвива нормално, без сериозни дефекти ...
Без парно, на помош ќебиња и греалки
Во услови на поларни температури, вчера половина Скопје остана без парно греење....
Голем дефект на мрежата, повеќе делови од Скопје без парно
„Поради дефект (губење на вода) во дел од толинската мрежа прекината е испораката на топлинска енер...
Хигиенски мерки во училиштата во Ѓорче
Општината и основните училишта во Ѓорче Петров го искористија зимскиот распуст за да се изврши дези...
Две нови возила за отпад во Илинден
Општина Илинден набави две нови специјални комунални возила за собирање и транспорт на цврст комуна...
Семафорот не работи, опасно преку улица
Семафорот на улицата "Ѓорче Петров", во непосредна близина на зградата на Општина Ѓорче Петров, веќ...
Преноќиште за бездомници во Центар
ЈП "Паркинзи на Општина Центар" и Општина Центар започнаа акција за згрижување на бездомните лица в...
Стотина семејства во Аеродром добија дрва
Општина Аеродром започна со распределбата на дрвата кои годинава, наместо за бадникови огнови, ги п...
Да се пријават возачите што немаат картички за продажба
Граѓаните задолжително да го запомнат бројот на автобусот, а не бројот на линијата на која вози, за...
Приватниците четири месеци ќе го тестираат новиот систем за наплата
По истекот на четирите месеци, откако ќе ги согледаат сите проблеми, приватниците ќе бараат измени ...
Штедливи светилки за крстот во Ново Лисиче
Повеќе од две недели крстот во Ново Лисиче, сместен на крстосницата на булеварите "Трета македонска...
И годинава можност за вработување бездомници
Група бездомни лица, заинтересирани и мотивирани да бидат работно ангажирани, вчера имаа состанок с...
Јавниот превоз не поскапува
Се вози по цените кои лани ги утврди Советот на Скопје според кои превозот чини 35 денари...
Град Скопје и Карпош подготвени за снегот
Со 24 возила и 2.500 тони сол, Зимската служба на Град Скопје е подготвена да ги чисти булеварите и...
Дебармаалци со оро ја почнаа новата година
Дебармаалци, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа...
Огради за безбедно минување улица
За поголема безбедност на пешаците што ја преминуваат "Партизанска" кај Универзална сала, на средиш...
20 ученици го украсувале награденото школо "Никола Карев"
Ресторанот "Рагуза" е прогласен за најубаво украсен угостителски објект, а СУГС "Никола Карев" има ...
Од недела само електронски билети и во ЈСП и кај приватниците
Хартиениот билет купен кај возачот се укинува, а возачите во период од еден месец ќе продаваат непе...
Подароци за штитениците во центарот "Порака"
Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Сокол Митровски, традиционално, ги посети штитениците во Це...
На пензионерите ќе им перат и ќе им готват по дома
Лицата над 64 години од Центар може да аплицираат за помош во перење, пеглање, плаќање сметки, купу...
Скопје за Божик со миленикот на светската класика Џулијан Рахлин
За годинешниот Божикен концерт на 7 јануари, Македонската филхармонија најавува вистински музички п...
Почесниот руски конзул во Македонија ќе гради Тениски спортски центар во општина Аеродром
Почесниот конзул на Руската Федерација во Република Македонија Сергеј Самсоненко, по терк на рускио...
Најдобриот полицаец е од Гази Баба, ама не е со врски
Трајановски се пошегува на доделувањето на наградите оти најдобриот полицаец го покрива реонот на А...
Детско игралиште со антиалергиска и антибактериска подлога
Општина Центар го уреди запуштеното зеленило меѓу зградите околу Зелен пазар, на потегот од булевар...
Проширување на топловодната мрежа и пониска цена на парното за намалување на загадувањето
Проширување на топловодната мрежа, субвенциии за печките за пелети и предлог за забрана за користењ...
Паркирањето на "Боемска 2" допрва ќе се запира
Свеченото пуштање во употреба на улицата "Боемска 2" во петокот не направи никаква разлика во однос...
Новогодишна забава на децата со Даунов синдром
Со песна и играње помина традиционалната средба на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жернов...
За Скопје, за Бадник до крај
Со бадниково гранче, нафора и со топла ракија, и годинава, пред Соборниот храм во Скопје ќе се прос...
И Дедо Мраз и Ноел Баба носат подароци
Учениците изработуваа новогодишни честитки, кои ќе ги продаваат на новогодишен базар следната недел...
Нови светлосни знаци на пешачките премини
Екипи од Град Скопје и од ЈП "Улици и патишта" поставуваат нови светлосни знаци на порталните столб...
Групите "Филм" и "Забрањено пушење" за Нова година на сквер "Јадран"
Општина Центар и годинава ја организира манифестацијата "Град во Градот 4", за дочек на Новата годи...
"Водовод" прво ќе извести, па ќе блокира сметки поради долгови
Од "Водовод и канализација" ги повикаа граѓаните што имаат долг за месеците од април до ноември 201...
За децата пакетчиња, за градоначалникот плакета
Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, вчера беше во новогодишна посета на СОС Детското село. ...
Град Скопје: Над 4 милиони евра за мерки против загадувањето на воздухот
Град Скопје како невистини ги оценува информациите дека многу малку мерки и активности се преземаат...
Изложба на желби на децата со попреченост
Желбите на дел од децата со пречки во развојот вчера беа изложени во Центарот за дизајн и иновации ...
Градот и со документ го отпиша езеро Треска
Отписот од евиденцијата го изгласа Советот на Скопје на последната седница...
Запечатено градилиштето на дивоградба на "Самоилова"
Неколкупати на објектот инспекторите оставале покана инвеститорот да дојде во Општина Центар, но ни...
Милион денари за светло во пештерата Врело-Матка
Пештерата Врело е уредена, но не е осветлена за да ја постигне комплетната функција како туристичка...
Дивиот паркинг стана паркче
Општина Центар го уреди запуштениот простор на улицата "Елисие Поповски" во Капиштец....
Линијата 28 до Македонско село, од пробна, станува редовна
Нови возни редови се направени на линиите 7, 17, 18а, 21Б, 28, 56, 56а, 65а, а корекција на одреден...
Сподели фотографија, добиј сликовница
На Фејсбук во тек е кампања за здрави читачки навики, чија цел е да ги поттикне родителите и остана...
Од мај матично и во Карпош
Изградбата на објектот во кој ќе има и матична служба е во завршна фаза, односно изведени се околу ...
50 денари еден час паркирање кај стадион
Паркирањето за жителите на општина Центар ќе биде бесплатно, а деловните субјекти кои гравитираат о...
Центар повторно ги чисти подземните гаражи од скапаници
Општинарите апелираат корисниците на гаражите да внимаваат што чуваат во нив и да пријават доколку ...
Да ја препуштиме архитектурата на архитектите
Радован Раѓеновиќ, годинашниот добитник на наградата за животно дело "Андреа Дамјанов" што ја додел...
„Лојал Грин“ и „Урбан лаб 1“ наградени на „Скопски автобуски хакатон“
Тимовите на „Лојал Грин“ во категоријата „Скопски автобуски хакатон“ и „Урбан лаб 1“ за „Паметна ав...
Три нови улици во Ѓорче Петров
Општина Ѓорче Петров заврши со изградба на три подулици 3, 4 и 5, кои гравитираат на улицата "Алекс...
Ќе се мотивираат граѓаните да споделуваат возило
В сабота во 10:30 часот, во Јавна соба ќе биде отворена манифестацијата "Скопски автобуски хакатон"...
Триаголници за безбедно минување на пешаците
На две локации на булеварот "Партизански одреди", Град Скопје изведува сообраќајни триаголници, на ...
На лето во нов Луна парк
Град Скопје догодина ќе располага со околу 80 милиони евра за реализација на зацртаните проекти во ...
"Андреја Дамјанов" за Радован Раѓеновиќ по 5 децении архитектура
Најпрестижната награда за архитектура кај нас "Андреа Дамјанов", Асоцијацијата на архитекти на Маке...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Црвениот килим на Греми 2017
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter