Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.01.2017, 15:04

Продолжува расчистувањето на снегот

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и од тротоарите на градските улици и булевари, информираат од Градот.

Според нив, за чистење на тротоарите, улиците и на булеварите, како и на плоштадите и јавните површини, ангажирани се 158 работници од ЈП "Комунална хигиена", кои се на терен во три смени, со луѓе и со механизација.
Расчистувањето се врши на плоштадите "Македонија", "Пела" и "ВМРО", се расчистува Старата скопска чаршија, како и пешачките патеки и тротоарите на мостовите "Гоце Делчев", "Око", "Слобода", Камениот мост, Мостот на уметноста и Мостот на револуцијата.


Екипите на ЈП "Улици и патишта", според информациите, во изминатите денови работеа на санација на дупки на улица "Никола Парапунов", на булеварите "Илинден", "Александар Македонски", "Партизански одреди", како и на улиците "Козле", "Борис Сарафов", "Перо Наков", "Ѓорче Петров" и на Качанички пат каде што се употребени 10 тони ладна асфалтна маса.


Текстот е прочитан 786 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter