Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

19.03.2017, 13:41

По вчерашната голема акција на МВР: Кривични за осуммина од наркодилерска група од Прилеп, Битола и од Арачиново

Надлежен јавен обвинител доставил предлог за мерка притвор за пет лица и куќен притвор за едно лице мерка куќен притвор по вчерашната акција на МВР за сузбивање криминална група која продавала наркотици, по која беше поднесена кривична пријава против осум лица од Прилеп, Битола и Арачиново, соопшти денеска Јавно обвинителство на Република Македонија.

- Лицата се товарат дека сториле кривично дело - неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215, а на еден од осомничените му се става на товар и дека сторил кривично дело – перење пари и други приноси од казниво дело од член 273 од Кривичниот законик, се вели во соопштението од ЈОРМ.

Во него се додава дека двајца од осомничените не се достапни на органите на прогонот.

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издал наредби за вештачење траги од наркотична дрога, вешачење ДНК, како и на пронајдените количества на наркотичните супстанции. Вештачењата се во тек.

Министерството за внатрешни работи вчера започна оперативна акција против организирана криминална група, која подолго време се занимавала со продажба на разни видови наркотици на територијата на целата држава.


Текстот е прочитан 939 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter