Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 13:29

АВИОНИ

Звукот на авионите го менува вкусот на храната

САД - Истражувачите на американскиот Универзитет Корнел приметиле дека звукот во авионот односно буката која се ствара во текот на возењето може да влијае на вкусот на храната која се служи.

Направеното истражување допринесе за разбирање на т.н. мултисензорна перцепција која покажа дека звукот стимулира, односно игра важна улога во перцепцијата или доживувањето на вкусот.
Контретно забележано е дека звуците на патничкиот авион кои често преминуваат над 85 децибели, влијае на намалувањето на чувството за слатко и на зголемување на чувствителноста на т.н. ,, петти вкуссс кои многумина го опишуваат како полн, целосен, месест вкус.
Ова сознание може да помогне во прилагодувањето на храната која се служи во авионите, според вкусовите на патниците, бидејќи храната во авионите е најчесто критикувана од страна на патниците, изјавуваат стручњаци.
Некои компании веќе го имаат во предвид овој факт, така што на пример, германската авиокомпанија забележала дека меѓу патниците сокот од домати е еднакво популарен како пивото. Меѓутоа истражувањето дава дополнително објаснување, а тоа е дека општо е познато дека сокот од домати содржи аминокиселински глутамат кој влијае на ,,петтиот вкус" и им дава пријатен вкус односно повеќе го истакнува вкус на сокот од домати, па затоа сокот од домати станал многу популарен помеѓу патниците.


Текстот е прочитан 1383 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter