Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.02.2017, 11:34

Вајгл: Убедливото гласање за Резолуцијата за Македонија е поддршка за политичка и економска стабилизација

Убедливото гласање за Резолуцијата за Република Македонија на денешниот состанок на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) е израз на интерес за Македонија да продолжи на европскиот пат и поддршка за политичка и економска стабилизација, порача известувачот за македонската држава во Европскиот парламент, Иво Вајгл во изјава за МИА по денешното гласање.

Со 54 гласа за и само осум против, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, т.н. АФЕТ-комитет со убедливо мнозинство гласаше за Резолуцијата, усвојувајќи ги сите 28 компромисни амандмани (во однос на вкупно 318-те поднесени), при што во истите се содржат и термини „Македонија“, „македонски“ и сл.
- Јас сум многу задоволен што оваа Резолуција беше изгласана со дури и многу поголемо мнозинство во однос на изминатите години. Тоа треба да се разбере како израз на интерес за Македонија да продолжи на европскиот пат, но истовремено и поддршка за политичка и економска стабилизација и воопшто на состојбата во Македонија. Интересно е дека и некои традиционално критички европратеници од соседните земји овојпат не учествуваа активно и не настојуваа да бидат негативни, туку напротив беа конструктивни во сите разговори што ги водевме пред конечното формулирање на оваа Резолуција, вели Вајгл во изјава за МИА.
Известувачот за Македонија и европратеник од Словенија, подвлече дека гласањето за македонската Резолуција значи и поддршка за земјата во најкус можен рок да добие Влада, а по парламентарните избори на 11 декември минатата година.
- Мислам дека денешното гласање треба да се разбере и како поддршка на нашето очекување дека Македонија во најкус можен рок ќе добие Влада и ќе продолжи на патот на реформите, додаде Иво Вајгл.
Конечното изгласување на Резолуцијата на Европскиот парламент за Република Македонија ќе се случи на пленарна седница на ЕП во Стразбур, кога целиот состав на Европарламентот од 751 пратеник ќе го даде својот глас.


Текстот е прочитан 1838 пати.
#
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје
ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да тргува со националните интереси
СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочат парламентарните процедури
Димитриев: Нови и брзи избори единствен излез од кризата
Илиевски: Иванов вчера ни донесе голема победа
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
„За заедничка Македонија“ во одбрана на слободните медиуми
Хан: Брзо формирање влада и воздржување од разгорување меѓуетнички тензии
СДСМ: Мирен транфер на власта низ институциите на системот
Светот користи нови, а ние се враќаме на застарените инсулини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter