Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.06.2016, 21:35

"Ферари" го има најдобриот мотор на светот

Повеќегодишната доминација на малолитарските трицилиндрични мотори прекина откако за "Меѓународен мотор за 2016 година" беше избран агрегатот на "Ферари", 3,9 литри би-турбо В8.

Противниците на таканаречениот "даунсајзинг" на погонските единици ги дочекаа своите пет минути. По тригодишното владеење на моторот на "Форд", 1,0 ЕкоБуст со три цилиндри, наградата за најдобар мотор во 2015 ја однесе трицилиндрецот на "БМВ", а сега жирито се одлучи за нешто различно.
Победникот годинава стигна од погонот на " Ферари", а се работи за 3,9 литарскиот бензинецот кој ги движи моделите на "ферари 488 ГТБ", "488 спајдер" и "калифорниа Т".
Производителот од Маранело триумфираше и во категоријата за најдобар мотор преку 4,0 литри во кој победи неговиот 6,2-литарски В12 агрегат.
"Форд" за утеха повторно е најдобар во класата до еден литар, во категоријата 1.0 до 1,4 за најдобар мотор е прогласен 1,2 литарскиот турбо-бензинец на компанијата ПСА на "Пежо" и на "Ситроен", додека во класата 1,4-1,8 литри триумфираше ланскиот вкупен победник "БМВ" со 1,5-литарскиот турбомотор.
Прв во категоријата 1,8-2,0 е агрегатот на "мерцедес-АМГ", 2,0 турбобензин, а 2,5-литарскиот петцилиндричен мотор на "Ауди" победи во класата 2,0-2,5 литри.
За најдобар мотор од 2500 кубици до 3000 кубици е прогласен 3,0-литарскиот турбо "боксер" со шест цилиндри од "Порше".
Најдобар еколошки мотор е електричниот агрегат на "Тесла" од моделите "С" и "Икс".


Текстот е прочитан 4806 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter