Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.02.2017, 13:01

ПО 1,5 ГОДИНА ПРЕСТОЈ ВО СКОПСКА ЗООЛОШКА ГРАДИНА

Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Во замена за два белоглави орли, во летото 2015 година Скопската зоолошка градина ги доби тогаш петгодишниот Аби и седумгодишниот Кан.

Во Зоолошка градина вчераутро пцовисал еден од двата морски лава, дојдени од Загрепската зоолошка. Морскиот лав Аби е однесен на обдукција на Факултетот за ветеринарна медицина.
"Не знаеме дали причините за пцовисувањето на морскиот лав се последица на ниските температури и временските услови. Морскиот лав пцовиса околу шест часот утрото и веднаш беше однесен на Факултетот за ветеринарна медицина. Вообичаено, резултатите од обдукцијата ги добиваме во рок од 48 часа. Ќе го чекаме официјалниот извештај, кој треба да ги посочи причините", вели Дане Кузмановски, портпарол на Скопската зоолошка градина.Во замена за два белоглави орли, во летото 2015 година Скопската зоолошка градина ги доби тогаш петгодишниот Аби и седумгодишниот Кан. Заедно со морските лавови, кои беа браќа, од Загрепската зоолошка допатува и нивниот негувател, кој остана неколку дена со нив во нашата зоолошка. Кога си замина, Аби и Кан тагуваа по него. Тогаш од Зоолошката објаснија дека морските лавови важат за интелигентни и емотивни животни, и очекувано било да тагуваат. Тие беа главна атракција во Зоолошката. Посебно внимание кај посетителите предизвикуваше нивното хранење, оти Аби и Кан, во знак на благодарност, излегуваа од водата и ги бакнуваа негувателите.
Неофицијално, едниот морски лав веќе подолго време бил болен. Тој е второ животно што пцовисува за еден месец во Зоолошката градина. Минатиот месец, Здружението за заштита на животни "Анима мунди" јави дека пцовисал мајмун, а Зоолошката потврди дека мајмунот пцовисал на операција која морале да му ја направат откако се повредил во тепачка со друг мајмун.
(М.И.П.)


Текстот е прочитан 2632 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter