Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 13:21

СВЕТСКАТА ГИМНАСТИКА ВО ШОК

Најубавата руска спортистка ја заврши кариерата на 19 години

Преубавата 19-годишна гимнастичарка Јана Кудрјавцева која освои сребрен медал на последните Олимписки игри во Рио де Жанеиро одлучи да ја заврши кариерата поради повредата на стапалото.

Јана веќе со 15 години го освои златото на Светското првенство во ритмичка гимнастика и стана најмладата првенка во историјата. Иако има само 19 години, Јана има 19 злата од светските и девет од европските првенства, а покрај нив има и олимписко сребро од Рио.
Гледајќи го семејното стебло, Јана беше предодредена за успех. Татко и Алексеј беше одличен пливач и златен олимпиец од Барселона 1992 година а мајка и Викторија беше балерина.
На една од најблескавите приказни во руската гимнастика и дојде крајот после повредата на светското првенство во Казан минатата година. Освен што беше успешна во ритмичка гимнастика, Јана пленеше и со убавината па во неколку анкети беше бирана за најубава руска спортистка.


Текстот е прочитан 3962 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter