Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 20:48

Стефче Алушовски: Време е повторно да се обединиме за Македонија

Поранешениот ракометен репрезентативец Стефче Алушовски на социјалната мрежа Фејсбук даде поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

-Моите бои се боите на Македонија. За тие бои сме го давале последниот атом од силата. За тие бои сме се радувале и сме тагувале заедно. Тие бои се нишката која ги врзува и Македонците и Албанците и Турците и Ромите и Србите и Власите и Бошњаците и сите останати кои подеднакво топло не грее МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ. Секој кој еднаш застанал простум пред МАКЕДОНСКАТА ХИМНА и МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ, знае што значи тоа. Тие моменти ми навираат повторно, кога како никогаш до сега треба да покажеме почит кон самите себе , кон МАКЕДОНИЈА , кон својот идентитет и интегритет. Време е повторно да се обединиме пред црвено-жолтата боја, не за себе ,туку за МАКЕДОНИЈА , за нашите предци, за нашите поколенија.
За МАКЕДОНИЈА се работи! За заедничка МАКЕДОНИЈА!  За кого? За МАКЕДОНИЈА!, пишува Алушовски на Фејсбук.


Текстот е прочитан 496 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter