Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.01.2017, 13:13

ИТАЛИЈАНЕЦОТ Е НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СУДИСКАТА КОМИСИЈА НА ФИФА

Колина ќе делегира судии за Мундијалот

Легендарниот италијански судија, Пјерлуиџи Колина е именуван за претседател на судиската комисија на Светската фудбалска федерација (ФИФА).

Колина во минатото беше прв човек на судиската комисија на УЕФА, а во наредниот период ќе работи во Цирих од каде ќе ја предводи судиската комисија на ФИФА, во чија надлежност секако е и делегирањето на судиите за светските првенства. Тој на оваа функција ќе го замени Шпанецот, Анхел Марија Виљар Љоња.
Пјерлуиџи Колина кој има 56 години, долго е сметан за еден од најдобрите судии на светот. Тој судиската кариера ја заврши во 2005 година, а најголемиот успех во кариерата му е додење на правдата во финалето на СП во 2002 година.


Текстот е прочитан 568 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter