Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:33

ОД ПРВИ ЈАНУАРИ, СОГЛАСНО ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ

"Водовод" прво ќе извести, па ќе блокира сметки поради долгови

Од "Водовод и канализација" ги повикаа граѓаните што имаат долг за месеците од април до ноември 2016 година да платат или да склучат договор за плаќање на рати, оти во јануари е планирано законско утужување

Јавното претпријатие "Водовод и канализација", на граѓаните што имаат долг за користење на нивните услуги, од први јануари, со воведување на вонсудската наплата, им дава можност да го платат долгот без да се изложуваат на судски, нотарски или на извршителски трошоци. Ваквата можност е во согласност со измените во Законот за извршување, кои стапуваат во сила од јануари 2017 година.
"Им се овозможува на граѓаните, на корисниците на нашите услуги, пред почетокот на каква било нотарска и извршителска постапка, да го регулираат својот долг и притоа да ги избегнат дополнителните трошоци, кои често може да изнесуваат и повеќе од 2/3 од главниот долг", велат од "Водовод".Од претпријатието ги повикуваат граѓаните што имаат неплатени сметки за месеците од април до ноември 2016 година, да го платат долгот или да дојдат во претпријатието да склучат договор за плаќање на рати оти, поради обврските со измените на Законот за извршување, во јануари е планирано законско утужување.
"Водовод" сè уште е сместен во зградата на "Технометал Вардар" на улица "Македонија". Оваа локација во 2011 беше одбрана како привремено решение, додека се гради новата управна зграда на местото на поранешните бараки под Кале. Претпријатието остана под кирија, и покрај најавите дека од септември ќе се пресели во новите простории. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1084 пати.
#
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само
Во Карпош нема да има зонско паркирање

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter