Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.03.2017, 18:57

Тачи: Посетата на Могерини од особена важност за Македонија

Лидерот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со високата ЕУ претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини искажал голема загриженост за политичката криза во Македонија.

Како што изјави по средбата, посетата на Могерини е од особена важност за земјава во овој период.

- Апелирам до сите граѓани, посебно до Албанците да не паѓаат на провокации зашто тоа не оди во прилог ниту за Албанците во Албанија ниту во Косово, рече Тачи.

На средбата со Могерини, додаде, рекол и дека по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов се потврдиле тезите дека „е јалово Албанците да се организираат во политички партии кога има еден човек што нивните гласови ги множи со нула“.

- Уште еднаш укажуваме дека Албанците треба да се приклучат кон платформата на ДПА и Албанците да бидат на исто ниво со Македонците, рече Тачи.

Според него, иако ДПА е опозиција, смета дека Иванов вчера требало да му го довери мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев.


Текстот е прочитан 644 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter