Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 13:35

КРАЛИЦАТА ГО НАГРАДИ СВЕТСКИОТ РЕКЕТ БРОЈ ЕДЕН

Енди Мареј стана сер на само 29 години

2016 дефинитивно е најдобрата година во животот на Енди Мареј откако за крај ја доби и витешката титула.

Само неколку недели откако изјави дека сè уште е премлад за вакво признание, кралицата Елизабета Втора му ја додели титулата сер, заедно со неколку други британски спортски ѕвезди, како атлетичарите Мо Фарах и Џесика Енис-Хил. Светскиот рекет број еден стана сер на само 29 години, најмлад во историјата.
- Се разбира дека сум среќен што титулата сер ќе стои пред моето име, иако ќе ми треба време да се навикнам на тоа. Сепак, јас сè уште се чувствувам како Енди Мареј, тоа ме прави нормален - изјави Мареј, кој ја дозна убавата вест на егзибицискиот турнир во Абу Дабу.
Тој, исто така, е првиот сер меѓу тенисерите и тоа е само круна на годината, која за него беше суперуспешна и на приватен и на професионален план. Прво стана татко, а потоа ги освои Вимблдон и златото на Олимписките игри во Рио, што беше вовед во искачувањето на првото место на АТП-листата, кое беше потврдено со триумфот на завршниот Мастерс во Лондон.


Текстот е прочитан 371 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Граѓаните бараат избори за излез од кризата - 57-ми ден протести на „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пр...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter