Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.01.2017, 14:30

НОВ ПРОЕКТ НА ФОЛК-ПЕЈАЧОТ ДАЛИБОР ЃОШИЌ

"Ајде сонце зајде" - стари песни со нови аранжмани

Фолк-пејачот Далибор Ѓошиќ сними спот за народната песна "Ајде сонце зајде", која е снимена со нов аранжман од Сашо Ливрински, а ја промовираше завчера вечерта во Музејот на македонската револуционерна борба во Скопје.

Покрај промоцијата на спотот, кој го изработи "Арт продукција", Далибор во живо, во нов аранжман, ја отпеа "Што имала к'смет Стамена", за што од присутните доби голем аплауз. Оваа песна нема да биде единствената песна што тој ќе ја отпее, бидејќи промоцијата воедно беше и најава за албум од познати народни песни со нови аранжмани.
- Планирам цел албум, но сè уште не се избрани сите песни. Прва песна, за која снимив спот е "Ајде сонце зајде", потоа "Што имала к'смет Стамена", за која наскоро ќе снимам спот и понатаму ќе ги одбираме и другите. Уживам во подготовката на овој проект, бидејќи нашите стари песни се непресушен извор на инспирација - вели Далибор.
На промоцијата присуствуваа многу негови колеги и музичари, кои му дадоа голема поддршка на Далибор за она што го прави заедно со Ливрински. (В.М.)


Фото: О. Теофиловски


Текстот е прочитан 1803 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter