Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.12.2016, 12:59

ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО РАЗВИВА ТУРИЗМОТ ВО КАЊОНОТ

Милион денари за светло во пештерата Врело-Матка

Пештерата Врело е уредена, но не е осветлена за да ја постигне комплетната функција како туристичка атракција, потсетува градоначалникот Коце Трајановски

Градските советници ја одобрија одлуката на градоначалникот на Скопје Коце Трајановски за финансиско учество во проектот за осветлување во пештерата Врело - Матка. За изведба на електричното осветление Градот ќе одвои еден милион денари. Вкупната вредност на проектот, кој е финансиски поддржан од Бирото за регионален развој, е 3,5 милиони денари.
"Пештерата Врело е уредена, но не е осветлена за да ја постигне комплетната функција како туристичка атракција. Град Скопје, неколку години наназад своите активности ги насочува кон ревитализација на кањонот Матка и пристап на посетителите до атрактивните спелеолошки објекти и севкупниот биодиверзитет со кој располага.Изведбата на електричното осветление во пештерата Врело е од посебно значење за развој на туризмот во кањонот Матка, како дел од Скопје", образложува градоначалникот Трајановски за потребата од донесување ваква одлука.
Средствата ќе бидат префрлени на сметката на Центарот за развој на скопскиот плански регион, кој е носител на проектот.
Пештерата Врело досега делумно се осветлуваше со струја од агрегат, кој не овозможува посетителите да ја доживеат нејзината целосната убавина, оти голем дел е во мрак. Врело е сместена длабоко во кањонот Матка и до неа се стигнува само преку вода.


Текстот е прочитан 1427 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter