Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.12.2016, 12:59

ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО РАЗВИВА ТУРИЗМОТ ВО КАЊОНОТ

Милион денари за светло во пештерата Врело-Матка

Пештерата Врело е уредена, но не е осветлена за да ја постигне комплетната функција како туристичка атракција, потсетува градоначалникот Коце Трајановски

Градските советници ја одобрија одлуката на градоначалникот на Скопје Коце Трајановски за финансиско учество во проектот за осветлување во пештерата Врело - Матка. За изведба на електричното осветление Градот ќе одвои еден милион денари. Вкупната вредност на проектот, кој е финансиски поддржан од Бирото за регионален развој, е 3,5 милиони денари.
"Пештерата Врело е уредена, но не е осветлена за да ја постигне комплетната функција како туристичка атракција. Град Скопје, неколку години наназад своите активности ги насочува кон ревитализација на кањонот Матка и пристап на посетителите до атрактивните спелеолошки објекти и севкупниот биодиверзитет со кој располага.Изведбата на електричното осветление во пештерата Врело е од посебно значење за развој на туризмот во кањонот Матка, како дел од Скопје", образложува градоначалникот Трајановски за потребата од донесување ваква одлука.
Средствата ќе бидат префрлени на сметката на Центарот за развој на скопскиот плански регион, кој е носител на проектот.
Пештерата Врело досега делумно се осветлуваше со струја од агрегат, кој не овозможува посетителите да ја доживеат нејзината целосната убавина, оти голем дел е во мрак. Врело е сместена длабоко во кањонот Матка и до неа се стигнува само преку вода.


Текстот е прочитан 1231 пати.
#
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само
Во Карпош нема да има зонско паркирање

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter