Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.02.2017, 19:39

СДСМ: Заев мандатар

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница, како што соопшти попладнево, едногласно го утврди претседателот на СДСМ за мандатар за состав на новата влада на Република Македонија.

- Чест е, моја и на СДСМ, што по скоро 11 години режим, добиваме можност да ја формираме новата демократска влада на Македонија. Нашите цврсти определби се тоа да биде реформска влада во којашто приоритет број еден се интересите на граѓаните на Македонија. Се определивме за квалитетен живот на сите граѓани, во едно, праведно и правично општество за сите и се што правевме досега во оваа фаза на обезбедување на парламентарното мнозинство, беше водејки се исклучиво од тој интерес на граѓаните, согласно Уставот на Република Македонија, рекол претседателот на СДСМ Зоран Заев пред членовите на Централниот одбор.

Тој додал дека следува период во кој ќе се посветат на поставување квалитетна владина програма.

Заев, со неговото утврдување за мандатар за состав на новата влада, се додава во соопштението, доби поддршка и овластување од Централниот одбор да влезе во преговори за владината програма и за новиот владин состав.

Како што истакнуваат од СДСМ, Заев ги информирал членовите на ЦО на СДСМ, пратениците, претседателите на ОО, градоначалниците од редовите на СДСМ присутни на состанокот, за текот и содржината на разговорите со политичките партии кои имаат добиено мандати во Собранието на Република Македонија.


Текстот е прочитан 2573 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter