Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.03.2017, 18:59

ВМРО-ДПМНЕ по средбата со Могерини: Брзи избори за излез од политичката криза

ВМРО-ДПМНЕ на денешната средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини ја повтори оценката дека најдобриот начин за надминување на политичката криза е спроведување брзи избори.

- Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше изразено и незадоволство од платформата на премиерот на Албанија, Рама од Тирана, негативните последици што се предизвикуваат од бруталното мешање во внатрешните работи на соседна држава, спротивно на принципите за добрососедство. Воедно беше истакнат фактот за нарушување на принципот за коалицирање на „победник со победник" по изборите, стои во соопштението од партијата.

На средбата, Могерини јасно ги повторила изнесените ставови на Европската комисија за актуелните теми и области.

Освен претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на средбата со Федерика присуствуваа и Никола Попоски, Никола Тодоров, Владимир Ѓорчев, како и Александар Николоски.


Текстот е прочитан 1275 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter