Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 13:13

Време е за готвење

Ванилин куп

Потребно:

1 ќесичка пудинг од ванила
200 мл слатка павлака
400 мл млеко
3 лажици шеќер
100 г исцедени кајсии од компот
1 ванилин шеќер
3 лажици пржени и исечкани лешници

Приготвување: измешајте го млекото и слатката павлака, па ставете ги да се варат. Прашокот за пудинг измешајте го со шеќерот и две-три лажици ладно млеко. Вареното млеко заедно со павлаката извадете го од ринглата, додадете го постојано мешајќи прашокот за пудинг и сето тоа варете го една-две минути. Пред крај на варењето, во пудингот измешајте ги пржените и сечканите лешници. Половинките од кајсиите распоредете ги на дното од чашите, а врз нив прелијте го пудингот. Откако пудингот ќе се излади, украсете го со изматена слатка павлака или со шлаг.


Текстот е прочитан 3203 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Црвениот килим на Греми 2017
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter