Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 14:23

ПОРАДИ ДИПЛОМАТСКАТА ВОЈНА НА АНКАРА И ХАГ

Турција протера 40 холандски крави

ТУРЦИЈА - Турското Здружение на производители на месо донесе одлука да "протера" 40 холандски крави, во знак на протест затоа што Владата во Хаг да не им дозволи на турски министри да одржат митинзи во Холандија во пресрет на уставниот референдум во Турција.

Како што објави турскиот весник "Хуриет", претседатлот на Здружението, Булент Тунк изјави дека во знак на протест решиле да вратат во Холандија симболичен број крави.
- Доколку Холанѓаните не ги примат кравите назад, ние ќе ги однесеме во кланица, а потоа ќе го подариме нивното месо, додаде Тунк.
Поради спорот меѓу двете земји, Градското собрание на Истанбул вчера донесе одлука да го раскине Протоколот за збратимување со холандскиопт град Ротердам.


Текстот е прочитан 708 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter