Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.04.2017, 15:18

Претстава со екопораки за децата во Ѓорче

Преку театарска претстава, децата од прво до трето одделение од сите шест основни училишта во општина Ѓорче Петров, учеа што е рециклирање, каква е разликата меѓу отпад и ѓубре, како да се реупотреби отпадот и како од мали нозе да ја чуваат својата околина, а со тоа и нашата планета Земја.

Со претставата ""Зелена планета" на децата им биле пренесени пораки за значењето на селектирање и третман на различен вид отпад, почнувајќи од хартија, пластика, стакло, лимена амбалажа, па сe до електронски отпад.
Целта на проектот е да се подигне свеста на најмладите за рециклирање на отпадот и на интересен начин, преку игра и забава да се испрати порака за значењето на чистата околина и селекцијата на отпадот. Тој е дел од платформата "Дали рециклирате!?" и го спроведуваат "Пивара Скопје", "Пакомак" и компанијата "Нула отпад", со поддршка на Холандската амбасада. Организатор на овој еколошки проект е Здружението за хумано-општествен развој Проект-Среќа.


Текстот е прочитан 235 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter