Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.07.2016, 13:01

„Волво“ до 2021 година на пазарот ќе излезе со автомобил без потреба од возач

Компанијата „Волво“ планира во рок од пет години да произведе автомобили што ќе можат да возат по автопат без помош од возачи.

Во раната фаза на проектот, веќе од 2017 година шведскиот производител на патиштата во околината на Гетеборг, Лондон, или во Кина, ќе почнат тестирања во кои во секоја од земјите ќе учествуваат по сто прототипа на возила со авто-пилот. За разлика од некои други компании кои развиваат слични системи, автомобилите на „Волво“ нема да ги возат инжењерите и вработените, туку обични луѓе, сопственици на автомобилот на оваа марка.
Како што пишува „Autonews“, „Волво“ се уште е во потрага по партнер што ќе му помогне да ја достигне целта во рок од пет години.
-  Нашата амбиција е до 2021 година да имаме возило што ќе може целосно автоматски да сообраќа по автопатиштата, изјави првиот човек на „Волво“, Хокан Самуелс, и објасни дека за такво нешто им е потребен партнер затоа што „автокомпанијата не е во состојба самостојно да ја развива технологијата на авто-пилот“.
Со оглед на тоа дека „Волво“ има репутација на производител на исклучително безбедни автомобили, се очекува компанијата при имплементацијата на оваа технологија да ги избегне потенцијалните ризици и дека нема ништо да препушти на случајот.


Текстот е прочитан 3623 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter