Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.01.2017, 13:54

Здравје и убавина

Корисни совети за детосикација

Детоксикацијата не е диета

Голема заблуда е да мислите дека детоксикацијата на телото е диета. Тогаш се прашувате што е вистината.

Осумдесет проценти од отпадот може ефикасно да се елиминира преку кожата. Затоа добро е кога се потите. Но пробајте масло од анис или лимон, поради нивните диуретички својства. И оваа комбинација го чисти организмот од отпадот.
Црниот пипер или ѓумбирот го стимулираат крвотокот, а рузмаринот и пеперминтот ја активираат лимфната циркулација. Со тоа полесно се исфрлаат токсините од организмот.

Потењето ги лачи токсините

Лесното вежбање го зајакнува крвотокот, а од него и се потите - двете се клучни за излачување на токсините. За да ги елиминирате штетните материи, ќе мора да се потрудите. Нека не ве мрзи да вежбате. Кога еднаш ќе почнете, потоа тоа може да ви влезе толку под кожа, што нема да може да замислите барем два -до три пати во неделата да правите телесни вежби.Во повеќето светски центри за детоксикација, пешачењето и јогата се дел од програмата, како и строгата вегетаријанска диета. Затоа брзо шетајте и пробајте барем 20 минути на ден да практикувате јога. Лесните вежби ќе направат да се чувствувате подобро. Но не смеете да претерате, бидејќи премногу вежбање за време на детоксикацијата не се препорачува.

Водата го плакне организмот

1. Секој ден вода

Водата помага во варење, апсорбирање и во елиминација на храната која ја јадете.
Помага во исфрлање на отпадните материи од цревата и од бубрезите.
Ја регулира телесната температура 24 часа дневно, седум дена во неделата.
Ги подмачкува зглобовите и мембраните.
Крвта се состои од 92% вода.
Лачењето на телесните течности и сокови се состојат исклучиво од вода (системот за варење произведува 1,7 литри течност секој ден).
Поради овие многу важни функции, на вашето тело, во нормални услови му се потребни 1,5 -2 литра вода дневно за оптимално функционирање. На ова дневно количество вода влијаат и телесната градба на човекот, исхраната, начинот на живот (колку активно живеете), па дури и временските услови.


Текстот е прочитан 2356 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter