Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.04.2017, 13:24

СПОРЕД ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ПАРИСКИ "ЛИБЕРАСИОН"

Маша го прегази Путин

ФРАНЦИЈА - Рускиот претседател Владимир Путин не е најпопуларната личност во Русија, туку него го подредуваат во тој поглед славните Маша и медо, ликовите од истоимениот цртан филм, кој соборува секакви рекорди на гледаност на Јутјуб кај малите од сите страни на светот.

Овој цртан филм, направен според мотиви од руските народни бајки, почна да бележи успеси во 2009 година, пренесува париски Либерацион. Денес серијалот може да се пофали со рекордна популарност и надвор од границите на Русија.
Малечкото палаво девојче и нејзиниот пријател, мечокот со добра душа и срце, постигнаа вистински успех на светско ниво.
Цртаниот филм "Маша и медо" настана во мало студио во Москва, а е преведен на 25 јазици и се прикажува во стотина земји ширум светот.
На почетокот од оваа година анимираниот тандем стигна и во француските кино сали. Седумнаесеттата епизода од цртаниот филм, која на Јутјуб имаше две милијарди прегледи, стана петто најгледано видео во историјата на постоењето на видео платформата.
Новите епизоди од цртаниот филм се прават во студиото Анимакорд, во Москва. И двата лика се резултат на поврзување на познати руски бајки и фантазијата на советскиот аниматор Олег Кузовков.За да ја освои Европа, студиото првин мораше да го привлече вниманието на маркетинг менаџерите. Првин требаше да се придобие жирито од меѓународните фестивали за анимирани филмови.
Целта била да се создаде публика, свет на "Маша и медо". Направени се песни, караоке, налепници. Така е роден брендот. Тогаш продукцијата на студиото почнуваат да ја забележуваат меѓународните телевизии, пред си француската ТВ станица и нејзините постојани емитери.
Овој цртан филм, исто така, има успех и на интернет, каде новите епизоди се бесплатно достапни.


Текстот е прочитан 1052 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
Пат околу светот за 80 дена со велосипед
15 минути дремка на секои 4 часа
Од униформа во бикини
Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter