Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.02.2017, 13:36

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ветува нешто што веќе функционира

ВМРО-ДПМНЕ во реакција на соопштението на СДСМ со кое најави проекти за поддршка на спортот во образованието оценува дека СДСМ нема потреба да нуди и ветува нешто што функционира веќе години наназад.

Според ВМРО-ДПМНЕ, во време на владеење на СДСМ грижата кон учениците и нивниот правилен раст и развој преку поддршка на училишниот спорт и кон другите категории граѓани, била незадоволителна и затоа таа партија имала порази во 10 последователни изборни циклуси. Состојбите, стои во реакцијата, се смениле значително во 2006-та година, кога Владата предводена од ВМРО–ДПМНЕ почнала да спроведува сеопфатна стратегија за поддршка на училишниот спорт и за правилно насочување на учениците.

Во изминатите неколку години, наведува ВМРО-ДПМНЕ, Владата изгради 98 училишни спортски сали во многу општини дури и во места каде што претходно не постоело ниту земјено игралиште, а изградени се и бројни мултифункционални спортски игралишта, тениски терени, фудбалски и игралишта за баскет. СДСМ, своевремено не успеа да изгради ниту еден објект од ваков тип, така што вредност на нивните инвестиции во оваа област е рамна на нула, истакнува ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата додава дека во изминатиот период е зголемен бројот на часовите по физичко образование и спортски активности, од 2 на 3 часа неделно, како и дека со законската можност за регистрација на училишни спортски клубови многу основни и средни училишта имаат активни регистрирани клубови по повеќе спортови и во нив се вклучени повеќе од 30.000 ученици. Го наведува и проектот „Спортски игри“ што се реализира од 2010 преку организирање општински, регионални и државни спортски натпревари за учениците од основното и средното образование и за организирање училишен спортски камп.


Текстот е прочитан 1279 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter